MODUŁ FitSport
FitSport to badanie, które poprzez analizę DNA, określa indywidualne predyspozycje genetyczne przydatne do zoptymalizowania treningu, poprawienia osiągów sportowych i przyspieszenia procesu regeneracji. Wśród dzieci i młodzieży FitSport może być również wykorzystany do oceny predyspozycji sportowych.
Na podstawie wyniku badania można określić cztery aspekty własnej fizjologii, które są niezwykle istotne w precyzyjnym planowaniu aktywności fizycznej, dostosowanej do potrzeb i możliwości własnego organizmu:
- Predyspozycja do określonego rodzaju wysiłku. W zależności od proporcji ilości włókien mięśniowych wolno i szybko kurczliwych, każdy człowiek ma indywidualną predyspozycję do wysiłku o określonym charakterze. Predyspozycje te mogą dotyczyć wysiłków o charakterze wytrzymałościowym, długiej, jednostajnej pracy lub mogą być związane z krótkimi, intensywnymi wysiłkami o charakterze szybkości, mocy czy siły mięśniowej. Wynik badania DNA może wykazać również równowagę pomiędzy proporcjami poszczególnych włókien mięśniowych.
- Zdolność lipolizy. Tłuszcz jest ważnym substratem energetycznym w metabolizmie wysiłkowym, zmagazynowany w komórkach tłuszczowych oraz mięśniowych triacyglicerol może dostarczyć 70 000 do 75 000 kcal nawet u szczupłych osób. W porównaniu z węglowodanami oraz białkiem, tłuszcze dostarczają dwa razy więcej energii z jednego grama triacyglicerolu. Triacyloglicerole służą jako substrat energetyczny (po wcześniejszym rozpadzie na glicerol i trzy części wolnych kwasów tłuszczowych). Proces ten to lipoliza, a jego przebieg jest uwarunkowany genetycznie. Tempo lipolizy określa szybkość spalania tkanki tłuszczowej zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i poza nią, co ma bezpośredni związek ze zdolnością organizmu do eliminowania tkanki tłuszczowej. Informacje uzyskane z badania DNA pozwalają regulować aktywność fizyczną, tak by doprowadzić do efektywnej redukcji tkanki tłuszczowej.
- Zdolności antyoksydacyjne. Możliwości organizmu do usuwania toksyn powstających w czasie aktywności fizycznej zależą od uwarunkowań genetycznych. Właściwa interpretacja własnych możliwości antyoksydacyjnych pozwala nie tylko na indywidualne planowanie treningu, ale również na opracowanie optymalnej diety i suplementacji. Błędy wynikające z nieprawidłowości w usuwaniu toksyn (reaktywnych form tlenu) mogą spowolnić proces powysiłkowej regeneracji, być przyczyną powstania stanu przemęczenia czy wywołać dolegliwości, bóle mięśniowe i stawowe.
- Reakcja zapalna. Uszkodzenia mięśniowe są pierwszym oraz koniecznym etapem wynikającym z aktywności fizycznej. Poznanie poziomu indywidualnych reakcji zapalnych jest informacją szczególnie przydatną w dobrze ilości jednostek treningowych planowanych w mikrocyklu oraz dostosowania do niego długości odpoczynku pomiędzy treningami. Genetyczne uwarunkowania do uszkodzeń mięśniowych mają znaczenie, także w planowaniu objętości jednostki treningowej. Badania naukowe udowodniły, że wielkość powysiłkowych uszkodzeń mięśniowych związana jest również z tempem przyrostu masy mięśniowej - co jest szczególnie ważne gdy celem naszego treningu jest kształtowanie sylwetki. Określone polimorfizmy genów łączą się z różnym stopniem reakcji zapalnej mięśnia szkieletowego i mogą wpłynąć na poziom indywidualnej reakcji.
Dlaczego warto wykonać badanie FitSport?
Stan naszego organizmu zależy nie tylko od naszego kodu genetycznego, ale również od wypadkowej predyspozycji genetycznych, wpływu środowiska i dotychczasowego stylu życia.
Znając nasze genetyczne uwarunkowania, można w bardzo precyzyjny sposób dostosować do własnych potrzeb indywidualny plan treningowy, żywieniowy wraz z suplementami. Właściwy program przełoży się korzystnie na poziom formy sportowej.
Uwzględniając zdolności antyoksydacyjne, prawidłowe odżywianie i suplementacja przeciwutleniaczami może znacznie usprawnić usuwanie, niekorzystnych dla organizmu, wolnych rodników. Mając informacje o predyspozycjach organizmu do określonego rodzaju wysiłku, możemy precyzyjnie dostosować najlepsze metody treningu, które z jednej strony wpłyną na optymalizację indywidualnych możliwości, a z drugiej będą kompensować aspekty, które są niedoskonałe.