Sposób w jaki informacja genetyczna jest zapisana na chromosomach w cząsteczkach DNA, w skład którego wchodzą dwie nici zbudowane z pięciowęglowych cząsteczek cukru oraz zasad azotowych tworzących nukleotydy. Zasady azotowe dzieli się na purynowe (adenina i guanina) i pirymidynowe (cytozyna i tymina). Obecność 4 zasad azotowych warunkuje powstawanie 4 różnych nukelotydów w łańcuchu DNA, które tworząc triplety – trzy występujące jeden po drugim nukleotydy kodują konkretne aminokwasy. Kod genetyczny pełni rolę pewnego rodzaju szyfru, który umożliwia przetłumaczenie informacji zawartej w DNA na język białka.
Czytaj dalejSłownik
Wiedza na temat problemów dotyczących diety, prawidłowego żywienia oraz profilaktyki chorób dietozależnych jest kluczowa dla powodzenia terapii. Zestaw zagadnień i pojęć, które dotyczą prowadzonych przez DF Medica Polska badań jest bardzo szeroki. Udostępniony słownik pojęć, służy jako narzędzie informacji oraz edukacji dla klientów planujących skorzystać z usług DF Medica Polska.
K
Kwasy tłuszczowe należące do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, u których ostatnie wiązanie podwójne zlokalizowane jest przy 6 atomie węgla. Źródłem kwasów Omega-6 jest oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, soja, orzechy, sezam.
Czytaj dalejSą to nienasycone kwasy tłuszczowe, posiadające w swojej cząsteczce wiązanie podwójne przy trzecim atomie węgla. Zalicza się do nich wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pełnią bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Między innymi zapobiegają starzeniu się komórek i warunkują prawidłowe funkcjonowanie ustroju. Niezbędna jest odpowiednia podaż kwasów z rodziny omega 3 u kobiet w ciąży, ponieważ wpływają one na prawidłowe kształtowanie się układu nerwowego płodu oraz warunkują pożądany rozwój i wzrost nienarodzonego dziecka. Odpowiadają także za procesy związane z koncentracją i zapamiętywaniem poprzez poprawianie przepływu bodźców nerwowych. Kwasy omega 3 wchodzą również w skład siatkówki oka, chroniąc przed wadami wzroku, czy zwyrodnieniem plamki żółtej.
Czytaj dalejKwasy tłuszczowe otrzymywane podczas procesu przemysłowego przetwarzania (utwardzania) tłuszczu roślinnego. Kwasy te charakteryzują się niekorzystnym oddziaływaniem na organizm człowieka, gdyż mogą sprzyjać rozwojowi m.in. zespołu metabolicznego. W warunkach naturalnych tłuszcze trans mogą powstawać w żołądkach przeżuwaczy pod wpływem fermentacji bakteryjnej.
Czytaj dalej