Choroba, w której dochodzi do zaniku tkanki kostnej, czego konsekwencją jest wzrastająca liczba złamań. Najczęstszymi i najwcześniejszymi są złamania kręgów, z których tylko 25 – 30% przejawia się występowaniem ostrego bólu. Szczególnie groźnym jest złamanie bliższego końca kości udowej, w skutek tego urazu 50% poszkodowanych traci możliwość swobodnego poruszania się, a co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna umiera w pierwszym roku po złamaniu.
Osteoporoza występuje u obojga płci, częściej jednak choroba ta dotyka kobiety niż mężczyzn. Ryzyko jej wystąpienia jest większe u osób, które ukończyły 60 rok życia. Chorobę cechuje rozrzedzenie (zrzeszotnienie) tkanki kostnej, widoczne jako ścieńczenie i zmniejszenie ilości beleczek kostnych kości gąbczastej oraz ścieńczenie kości korowej. Do osteoporozy może doprowadzić również długotrwałe unieruchomienie kończyny (np. za pomocą gipsu) lub nieprawidłowe odżywianie.
Ponadto wśród czynników ryzyka wymieniane jest także: palenie tytoniu, spożywanie dużych ilości alkoholu, czy przyjmowanie niektórych rodzajów leków (np. kortykosteroidów, które są stosowane w chorobach reumatycznych, tj. reumatoidalne zapalenie stawów).Objawy osteoporozy zależne są od liczby i obszaru złamań. Przebieg złamania przedniej krawędzi kręgu może być bezobjawowy, chory nie odczuwa bólu lub też objawy nie są nasilone i przejawiają się dyskomfortem przy staniu czy siadaniu. W większości przypadków jednak początek choroby skutkuje ostrym, niespodziewanym bólem, pojawiającym się nawet podczas wykonywania lekkiego wysiłku.Ograniczeniu ulegają ruchy kręgosłupa, a ból narasta przy kaszlu czy kichaniu. Przy złamaniach często odczuwany jest również brak apetytu i wzdęcia brzucha. Jedzenie daje wrażenie „pełności” w nadbrzuszu i potęguje odczuwany w miejscu złamania ból.